top of page
Jak się przygotować do sesji zdjęciowej?
Na co zwrócić uwagę, aby wyglądać świetnie?
Zdjęcie wizerunkowe to inwestycja, dlatego należy się odpowiednio przygotować.
Skuteczny bezpośredni portret wizerunkowy. Wywoła właściwe skojarzenia pod kątem psychologii poznawczej bez niepotrzebnych kontrowersji, makijaż podobnie jak ubiór powinien być spójny z wizerunkiem, który prezentujesz na co dzień, aby ludzie utrwalający sobie Twój wizerunek w sieci, nie mieli problemu z rozpoznaniem Cię na żywo.
Poniżej opisuję porady w zakresie samodzielnego przygotowania do sesji zdjęciowej.
Zacznijmy od podstaw:
-
Na sesję zabierz swoje ulubione łagodzące krople do oczu.
-
Zabierz swoją ulubioną szczotkę do włosów.
-
Warto też zabrać na sesję własny tusz do rzęs, który jest sprawdzony i nie uczula.
-
Weź też naturalną pomadkę do ust (nie matującą).
-
W okresie przed sesją zdjęciową zabezpieczaj usta przed wysuszeniem i spękaniem.
W przypadku makijażu biznesowego dla kobiet, podstawą jest styl "No-Makeup",
który zachowa elegancki i ponadczasowy wygląd, nawet jeśli trendy ulegną zmianie.
Polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy lub umówienie wizażystki, która będzie nam towarzyszyć w trakcie sesji i wprowadzać niezbędne poprawki w przypadku wystąpienia takiej konieczności.
To pozwoli dobrać makijaż dopasowany do oświetlenia. z którego korzystam w studiu.
-
Przygotowując się samemu pamiętaj że chodzi o prosty, czysty i zadbany wygląd, nic wieczorowego lub teatralnego, to sesja wizerunkowa i naprawdę działa zasada: mniej znaczy więcej.
-
Zadbaj o równe brwi i usunięcie niesfornych włosków, zachowaj naturalny kontur.
-
Dobrze jeśli już na kilka dni przed sesją, zaczniesz dbać o cerę i zrezygnujesz z nakładania mocnego makijażu.
-
Stosuj odpowiednio odżywiające i nawilżające kremy. Chroniące przed warunkami atmosferycznymi, światłem UV lub mrozem. Zadbana skóra wygląda wspaniale na zdjęciach. UV potrafi szkodzić cerze nawet zimą, jeśli nie wierzysz, pojedź w Alpy bez kremu z filtrem...
-
Podobnie wygląda kwestia wypoczynku, postaraj się przed sesją dobrze wyspać i ograniczyć spędzanie czasu przed jasnym ekranem, to pozwoli zlikwidować problem podkrążonych i przekrwionych oczu. Oczy są zwierciadłem duszy, zmęczone nie wpłyną korzystnie na wizerunek. A bystre i czujne spojrzenie to jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy element zdjęcia wizerunkowego.
CZEGO UNIKAĆ?
-
Żywe i wypełnione kolorem oraz błyskiem oczy to moja specjalność - nie ukrywaj ich pod ciężkimi cieniami, za grubymi rzęsami i wyraźnymi kreskami.
-
Postaraj się zachować jasny makijaż w okolicy oczu, aby nie "kraść światła".
-
Unikaj wyraźnych doklejek rzęs. Przy zbliżeniu jakie mamy na zdjęciach - doklejki rzucają się w oczy...
-
Przed sesją powstrzymaj się przed zabiegami kosmetycznymi typu powiększanie ust, lub botoks.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Bardzo ważne jest, aby nie zepsuć efektu, poprzez popełnienie podstawowych i niestety częstych błędów, które widuję na zdjęciach wizerunkowych. Są tak częste że opiszę je poniżej:
-
Jeśli korzystasz z własnej MUA to upewnij się że ma doświadczenie w pracy ze stałym oświetleniem studyjnym, a najlepiej pracy na planie filmowym ponieważ inaczej zachowuje się makijaż dostosowany do światła błyskowego, a inaczej do stałego miękkiego światła LED. Zdjęcie przedstawia zbliżenie twarzy więc wymogi są wyższe. Przykładowo światło na planie telewizyjnym jest bardzo twarde i ostre, co wymusza dużo pudru, a na sesji zdjęciowej nie ma konieczności nakładania kryjących podkładów double-wear czy grubej warstwy pudru.
-
To co dobrze wygląda w prostej lampie ring i lusterku zazwyczaj źle wygląda w profesjonalnym studyjnym oświetleniu i obiektywie aparatu. Lampy w studiu konturują rysy twarzy w inny sposób, niż światło ringu lub toaletki.
-
Poproś, aby wizażystka nałożyła podkład w płynie, który nawilży cerę - unikniesz wyglądu porcelanowej lalki, pozbawionej tekstury cery i porów. Poza tym suchy podkład potrafi się zbrylać na włoskach cery co nie wygląda dobrze i tworzy skorupę widoczną na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości.
-
W przypadku ust, nie używaj żadnych "sztuczek" powiększających, mocny ciemny kontur od razu widać na zdjęciu. Wystarczy lekki połysk szminki, pomadki i/lub balsam.
Makijażystki zazwyczaj starają się zrobić najbardziej krzykliwy i skomplikowany makijaż, im bardziej rozbudowany makijaż tym zazwyczaj lepszy jest dla nich zarobek, niestety ale taki agresywny wieczorowy lub weselny makijaż to przeciwieństwo makijażu "no-makeup" na jakim zależy nam przy zdjęciu biznesowym.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć że chodzi o naturalny wygląd. Nie tandetny efekt "filtru upiększającego".
-
Doświadczona w pracy z aparatem MUA, będzie wiedzieć kiedy się powstrzymać od nakładania ciężkiej bazy, która kompletnie zasłoni fakturę cery i nie nałoży ostrych cieni pod oczami i/lub mocnych konturów. Dobierze makijaż idealnie współgrający z oświetleniem w studiu i kształtem Twojej twarzy.
W przypadku mężczyzn sytuacja jest prosta.
Unikamy makijażu, pudrów, podkładów. Pudrowana cera traci naturalną strukturę, staje płaska i bez życia a w zbliżeniu jest to bardzo widoczne. Podobnie jak nierównomiernie nałożony puder, zbrylający na skórze.
-
Nie ma konieczności nakładania pudrów chroniących przed prześwietleniami wywołanymi ostrym światłem, które jest używane przy studiach nagraniowych w telewizji. Korzystam z bardziej precyzyjnego i profesjonalnego oświetlenia.
-
Często fotografowie przygotowują makijaż do zdjęć, według tych samych reguł, którymi kierują się przy pracy na planie produkcji telewizyjnych i reklam. A to błąd, bo oświetlenie w studiu zdjęciowym jest kompletnie inne.
Ostre światło - to takie którego źródło jest stosunkowo małe względem oświetlanego obiektu, małe i mocne lampy wiszące pod sufitem studia filmowego oświetlające ludzi z kilku/kilkunastu metrów.
Osobiście używam bardzo miękkiego oświetlenia, w formie dużych paneli stałego światła LED oświetlających twarz z bliska. To sprawia że światło imituje warunki panujące przy naturalnym miękkim świetle.
Istnieją sprawdzone sposoby, aby poradzić sobie z błyszczącą i oleistą cerą, zarówno w formie specjalistycznych bibułek matujących wchłaniających nadmiar sebum. Jak i profesjonalnych podkładów matujących, których działanie jest subtelne i nie wpływa na jakość zdjęcia - nie ingeruje w teksturę skóry.
JAK SIĘ UBRAĆ NA BIZNESOWĄ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ?
Dobierz ubiór, który i nie będzie odwracać uwagi od Twojej twarzy.
Załóż coś w czym chodzisz, w czym czujesz się swobodnie i co lubisz mieć na sobie. Podstawa to czuć się swobodnie i naturalnie, oraz utrwalać zdjęciem szczery wizerunek odzwierciedlający Ciebie w najbliższy rzeczywistości sposób. Ludzie widząc Cię na zdjęciu powinni utrwalić obraz, który zobaczą na żywo.
Fotografia biznesowa zmienia się nieustannie i często dobrze zrezygnować z opatrzonych rozwiązań, warto się wyróżniać na tle innych i zatrzymać uwagę swoim wizerunkiem. Skupić uwagę zamiast wtapiać w otoczenie.
Poniżej rozpisałem dziesięć porad jak się ubrać do biznesowej sesji zdjęciowej. I co należy wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań.
-
Unikaj wzorzystych, jaskrawych lub połyskliwych ubrań. Odwrócą uwagę od twarzy.
-
Wybierz ubranie spójne z kolorystyką Twojej cery, kolorem oczu i włosów. Weź pod uwagę kolorystykę marki, którą reprezentujesz. Polecam zapoznać się z zasadami teorii koloru, aby wybrać kolory komplementarne.
-
Najlepiej nie zakładaj zwracającej na siebie, dużej objętościowo lub krzykliwej biżuterii.
-
Ubierz się w to co sprawia że czujesz się swobodnie. Pamiętaj, aby ubranie było w dobrym stanie. Drobne uszkodzenia mogę naprawić w retuszu, ale mocno zniszczonych koszulek i wytartych kołnierzy nie naprawię.
-
Sukienka powinna mieć ramiączka, by nie stworzyć wrażenia nagości. Przy kadrze headshotowym bywa tak że topy i sukienki bez ramion są niewidoczne, a to tworzy wrażenie nagości.
-
Zadbaj o czystość swoich ubrań. Dobrze jest oddać garnitur lub kostium do pralni chemicznej i/lub wyprasować w domu przed przyjściem na sesję.
-
Szczególną uwagę poświęć kołnierzowi, aby nie był pognieciony i odbarwiony.
-
Unikaj wzorów w rodzaju pasków poziomych i pionowych oraz drobnych powtarzalnych wzorów. To potrafi źle wyglądać i być zbyt rozpraszające, gdy linie będą się źle układać. Takie wzory akcentują nierówności.
-
Sprawdź czy ubranie, które chcesz ubrać na sesję nie ma odstających nitek lub plam, czy kołnierze dobrze przylegają do Twojej szyi.
-
Unikaj tymczasowych trendów, jeśli zależy Ci na tym by zdjęcie pracowało na Twój wizerunek przez dłuższy czas. Trendy i mody szybko przemijają i może się okazać że podążając za nimi - zdjęcie straci na świeżości już po kilku tygodniach...
-
Ubranie musi dobrze na Tobie leżeć, nie być za ciasne ani za luźne. Estetyka ponadwymiarowych ubrań jest niebezpieczna wizerunkowo - może zaburzyć sylwetkę i dodać kilogramów na zdjęciu, lub sprawić wrażenie że masz na sobie pożyczone ubranie.
Zawsze warto zabrać kilka różnych kreacji!
Nazywam się Jakub Strumiłło i jestem doświadczonym fotografem biznesowym z własnym studiem w Poznaniu, moją specjalnością są naturalne emocje uchwycone w najlepszym świetle.
W przypadku dodatkowych pytań, proszę dzwonić: 725 203 973
bottom of page