top of page
Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

Jakie powinno być zdjęcie na LinkedIn - 8 cech skutecznego portretu profilowego!

Zaktualizowano: 14 gru 2024

Artykuł, który ma na celu zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze cechy zdjęcia profilowego.


Na portrecie wizerunkowym powinieneś prezentować się profesjonalnie, schludnie oraz korzystnie pod kątem psychologii kognitywnej - uniwersalnego niewerbalnego języka komunikacji.


Dobre zdjęcie ma przede wszystkim przyciągać uwagę, oraz wiernie odzwierciedlać Twój aktualny wygląd. Jednocześnie komunikować Twoją ambicję, dbałość o wysokie standardy i zaangażowanie w nawiązywanie relacji.


Ludzie oceniają nas na podstawie zdjęć, podświadomie i w ułamki sekund. Wrażenie, które zrobisz swoim zdjęciem będzie rzutowało w przyszłości. Bardzo łatwo dać się zaszufladkować, dlatego warto zadbać o najlepsze pierwsze wrażenie. Lepiej nie zmarnować jedynej okazji.


Według badań ekspertów od budowania kariery na LinkedIn takich jak Andrew McCaskill, użytkownicy z profilem zawierającym zdjęcie zyskują:


  • Nawet 21x więcej wyświetleń! 

  • I do 36x więcej wiadomości prywatnych!











Skuteczne zdjęcie profilowe na Linkedin, powinno utrwalać Twój wizerunek w oczach obserwujących Cię osób. Małe okrągłe okienko ze zdjęciem, wyświetla się za każdym razem, gdy wysyłasz wiadomość, coś komentujesz lub udostępniasz. WYKORZYSTAJ TO!


 

Poniżej 8 najważniejszych cech, które wpływają na korzystny odbiór zdjęcia.


  1. Twoja twarz i emocje są najważniejsze. Upewnij się, że Twarz zajmuje większość kadru - nie zlewa się z kolorem tła, a samo tło nie odwraca uwagi. Upewnij się, że zdjęcie nie jest wykonane z góry, to umniejsza Cię w oczach osób, które odwiedzą Twój profil. Nie ustawiaj też zdjęcia sylwetkowego od pasa w górę. Kadry przedstawiające sylwetkę, czy tak zwany "kadr amerykański", nie są przeznaczone do użycia w roli zdjęć profilowych. W okienku zdjęcia profilowego twarz jest stosunkowo mała, a rysy są nieczytelne. Nie sprzedajesz ubrań, sprzedajesz siebie - jakkolwiek by to nie brzmiało.


Zdjęcia wizerunkowe w stylistyce headshotów aktorskich. Wykonane na ciemnym tle. Na zdjęciu Kamil Stachowiak ubrany w granatowy garnitur i granatowy golf.
Przykład dobrego i złego kadrowania, na pierwszym ujęciu wizerunek jest wzmocniony a Kamil spogląda z góry. Podczas gdy na drugim jest osłabiony - Kamil wydaje się niższy i mniej postawny.
Amelia Nowak, zdjęcie autorstwa fotografa Jakuba Strumiłło. Headshot na białym tle - nowoczesne i skuteczne zdjęcie wizerunkowe
Jak widać skuteczne dla odbioru kadrowanie wymusza lekkie przycięcie włosów, dzięki temu oczy znajdują się we właściwym położeniu kadru. Ten zabieg często widać też na ujęciach klatek filmowych oraz okładkach magazynów. Można zostawić przestrzeń nad włosami, ale to oznacza odsunięcie całej postaci na dalszy plan, a co za tym idzie wyjście twarzy z bliskiej strefy intymnej. Co wywołuje osłabienie oddziaływania zdjęcia.

  1. Zadbaj o to, aby zdjęcie było aktualne i wiernie odzwierciedlało Twój wygląd. Nie może być to zdjęcie sprzed kilku lat, które zostało wycięte z konferencji lub fotografii grupowej. Jeśli ostatnio zmienił się Twój wygląd, to pora na aktualizację zdjęcia profilowego.


Zdjęcia Amelii to doskonały przykład, pierwsze z wiśniowymi włosami zrobiliśmy trzy lata temu. Drugie w zółtym swetrze jest sprzed miesiąca.  Choć zdjęcia wyglądają jakby były wykonane jednego dnia - to przez zmianę fryzury i rysów twarzy - pierwsze stało się nieaktualne.
Zdjęcia Amelii to doskonały przykład, pierwsze z wiśniowymi włosami zrobiliśmy trzy lata temu. Drugie w żółtym swetrze jest sprzed trzech miesięcy. Choć zdjęcia wyglądają jakby były wykonane jednego dnia - to przez zmianę fryzury i rysów twarzy pierwsze stało się już nieaktualne.

  1. Patrz w obiektyw. Spojrzenie spoglądające w obiektyw, to spojrzenie spoglądające w oczy osoby, która później patrzy na zdjęcie. Takie spojrzenie szybciej przykuwa uwagę oraz buduje wizerunek osoby odważnej i pewnej siebie.


Tutaj widać jak Jakub spogląda na coś za naszymi plecami, nie patrzy w obiektyw. I na drugim ujęciu widać jak nawiązuje kontakt wzrokowy spoglądając w obiektyw i nawiązując kontakt wzrokowy.
Na pierwszym zdjęciu widać jak Jakub spogląda na coś za naszymi plecami, nie patrzy w obiektyw. Tymczasem na drugim ujęciu widać jak nawiązuje kontakt wzrokowy - spoglądając w obiektyw.
  1. Pozwól sobie na uśmiech. Wybierając zdjęcie znajdź takie, które komunikuje zarówno pewność siebie, jak i przyjazne usposobienie. Naturalny uśmiech to nieoceniony atut.


UWAGA!

Uśmiech nie może być przytrzymany, wytrenowany, ani wymuszony - powinien być Twoją naturalną reakcją wynikającą z przebiegu sesji zdjęciowej i działań fotografa.


Podczas sesji zdjęciowych w moim studiu, dbam o swobodną atmosferę i staram się prowadzić sesję w taki sposób, aby wywoływać naturalne reakcje na twarzach osób, które fotografuję. Nie proszę o sztywne uśmiechy - wywołuję naturalne. Jak w przypadku sesji z Wiktorią.
Podczas sesji zdjęciowych w moim studiu dbam o swobodną atmosferę. Staram się prowadzić sesję w taki sposób, aby wywoływać naturalne reakcje na twarzach osób, które fotografuję. Nie proszę o sztywne uśmiechy - wywołuję naturalne. Tak było w przypadku sesji z Wiktorią.

  1. Tło powinno być neutralne. Wybierz jednolity kolor, który nie będzie odwracać uwagi od Twojej twarzy. Zdecyduj się na neutralny odcień tła, który nie będzie kolidować z kolorystyką Twojego ubioru, cery i włosów. Uwaga widza powinna skupiać się na owalu twarzy i nie uciekać w kierunku tła.


    Na przykładzie tych trzech kadrów, widać jak trzecie tło odwraca uwagę od twarzy Jakuba. Sprawia że zaprezentowany wizerunek jest mniej czytelny.
    Na przykładzie powyższych trzech kadrów, widać jak trzecie tło odwraca uwagę od twarzy Jakuba. Sprawia że zaprezentowany wizerunek jest mniej czytelny.


  1. Zrezygnuj z selfie. Zdjęcie profilowe jest mocnym komunikatem. Pokazuje, że stać Cię na inwestycję w wizerunek i zależy Ci na korzystnym zaprezentowaniu się w oczach osób, które odwiedzają Twój profil. Selfie pokazuje niedbałość, brak zaangażowania i chęć chodzenia na skróty - nie jest profesjonalne.


W swoim życiu zrobiłem naprawdę dużo selfie, dokumentując swoje podróże, przygody, osiągnięcia lub po porostu fajne chwile. To mogą być doskonałe pamiątki, ale nie są to dobre zdjęcia wizerunkowe, nie są aktualne i nie pokazują tego kim teraz jestem.
W swoim życiu zrobiłem naprawdę dużo selfie, dokumentując swoje podróże, przygody, osiągnięcia lub po prostu fajne chwile. Selfie mogą być doskonałymi pamiątkami, ale to nie są profesjonalne zdjęcia wizerunkowe.

  1. Jakość ma znaczenie. Większe niż Ci się wydaje. Ostre zdjęcie, które jest poprawnie oświetlone sprawi, że Twoja cera będzie wyglądać zdrowo, oczy będą widoczne a mimika czytelna. Kolory na zdjęciu powinny wiernie oddawać wygląd Twojej cery, włosów i oczu. Tylko to gwarantuje, że zdjęcie będzie mieć komercyjną wartość i skutecznie pełnić role narzędzia wizerunkowego. Ludzie zawsze dostrzegają jakość zdjęć, tylko rzadko mówią szczerze co naprawdę myślą na ich temat i tego jak postrzegają ludzi na tych zdjęciach przedstawionych - to po prostu nie wypada.


  1. Ubierz się schludnie i odpowiednio. Ubranie powinno być wygodne, dobrze dopasowane i podobnie jak tło - nie powinno odwracać uwagi od Twojej twarzy. Ubierz się w to, co nosisz na co dzień. Nie ubieraj się zbyt formalnie, jeśli nie jest to dla Ciebie naturalne - będziesz czuć się niekomfortowo i nienaturalnie, a to źle wpłynie na ogólny wygląd.


 

Zdjęcie profilowe to Twoja wizytówka, uścisk dłoni na powitanie. Jeśli będzie pewne i celne, to zrobi dobre pierwsze wrażenie - zbuduje Twój wizerunek.


Czy powyższe osiem punktów wyczerpuje temat? Oczywiście, że nie, to tylko bardzo ogólne fundamenty dobrego i skutecznego zdjęcia wizerunkowego.


Będąc fotografem headshotowym, zgłębiam od lat wszystkie najdrobniejsze aspekty związane ze zdjęciami wizerunkowymi i portretami biznesowymi. To moja specjalizacja i zapewniam, że mógłbym opowiadać o tym przez długi czas. A do każdego powyższego punktu - napisać oddzielny artykuł, co pewnie i tak kiedyś zrobię.


  • Teraz chcę Ci tylko pomóc wstępnie określić, czy obecne zdjęcie, z którego korzystasz jest wystarczające i na co powinieneś zwrócić uwagę planując jego aktualizację.


Oczywiście najlepszym wyjściem jest skorzystać z pomocy mojej, lub innego fotografa należącego do grona Headshot Crew - to gwarantuje, że zdjęcia będą najwyższej jakości. Nie tylko pod kątem technicznym, ale przede wszystkim pod kątem psychologii kognitywnej i sprawdzonego systemu, którego wynikiem będą świetne zdjęcia.


Cytując Petera Hurleya - "Gdybyśmy mogli robić to lepiej, robilibyśmy to."


 

Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot
Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot

Nazywam się Jakub Strumiłło, jestem fotografem portretowym z własnym studiem w Poznaniu. Wyspecjalizowałem się w fotografii headshot. Od 2022 roku należę do grona międzynarodowych ekspertów o statusie wspólnika w Peter Hurley's Headshot Crew. Nie tylko pomagam klientom wyglądać świetnie na zdjęciach, ale też uczę kolejnych fotografów robić lepsze headshoty.












Comments


bottom of page