Artykuł, który ma na celu zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze cechy zdjęcia profilowego.
Na portrecie wizerunkowym powinieneś prezentować się profesjonalnie, schludnie oraz korzystnie pod kątem psychologii kognitywnej - uniwersalnego niewerbalnego języka komunikacji.
Dobre zdjęcie ma przede wszystkim przyciągać uwagę, oraz wiernie odzwierciedlać Twój aktualny wygląd. Jednocześnie komunikować Twoją ambicję, dbałość o wysokie standardy i zaangażowanie w nawiązywanie relacji.
Ludzie oceniają nas na podstawie zdjęć, podświadomie i w ułamki sekund. Wrażenie, które zrobisz swoim zdjęciem będzie rzutowało w przyszłości. Bardzo łatwo dać się zaszufladkować, dlatego warto zadbać o najlepsze pierwsze wrażenie. Lepiej nie zmarnować jedynej okazji.
Według badań ekspertów od budowania kariery na LinkedIn takich jak Andrew McCaskill, użytkownicy z profilem zawierającym zdjęcie zyskują:
Nawet 21x więcej wyświetleń!
I do 36x więcej wiadomości prywatnych!
Skuteczne zdjęcie profilowe na Linkedin, powinno utrwalać Twój wizerunek w oczach obserwujących Cię osób. Małe okrągłe okienko ze zdjęciem, wyświetla się za każdym razem, gdy wysyłasz wiadomość, coś komentujesz lub udostępniasz. WYKORZYSTAJ TO!
Poniżej 8 najważniejszych cech, które wpływają na korzystny odbiór zdjęcia.
Twoja twarz i emocje są najważniejsze. Upewnij się, że Twarz zajmuje większość kadru - nie zlewa się z kolorem tła, a samo tło nie odwraca uwagi. Upewnij się, że zdjęcie nie jest wykonane z góry, to umniejsza Cię w oczach osób, które odwiedzą Twój profil. Nie ustawiaj też zdjęcia sylwetkowego od pasa w górę. Kadry przedstawiające sylwetkę, czy tak zwany "kadr amerykański", nie są przeznaczone do użycia w roli zdjęć profilowych. W okienku zdjęcia profilowego twarz jest stosunkowo mała, a rysy są nieczytelne. Nie sprzedajesz ubrań, sprzedajesz siebie - jakkolwiek by to nie brzmiało.
Zadbaj o to, aby zdjęcie było aktualne i wiernie odzwierciedlało Twój wygląd. Nie może być to zdjęcie sprzed kilku lat, które zostało wycięte z konferencji lub fotografii grupowej. Jeśli ostatnio zmienił się Twój wygląd, to pora na aktualizację zdjęcia profilowego.
Patrz w obiektyw. Spojrzenie spoglądające w obiektyw, to spojrzenie spoglądające w oczy osoby, która później patrzy na zdjęcie. Takie spojrzenie szybciej przykuwa uwagę oraz buduje wizerunek osoby odważnej i pewnej siebie.
Pozwól sobie na uśmiech. Wybierając zdjęcie znajdź takie, które komunikuje zarówno pewność siebie, jak i przyjazne usposobienie. Naturalny uśmiech to nieoceniony atut.
UWAGA!
Uśmiech nie może być przytrzymany, wytrenowany, ani wymuszony - powinien być Twoją naturalną reakcją wynikającą z przebiegu sesji zdjęciowej i działań fotografa.
Tło powinno być neutralne. Wybierz jednolity kolor, który nie będzie odwracać uwagi od Twojej twarzy. Zdecyduj się na neutralny odcień tła, który nie będzie kolidować z kolorystyką Twojego ubioru, cery i włosów. Uwaga widza powinna skupiać się na owalu twarzy i nie uciekać w kierunku tła.
Zrezygnuj z selfie. Zdjęcie profilowe jest mocnym komunikatem. Pokazuje, że stać Cię na inwestycję w wizerunek i zależy Ci na korzystnym zaprezentowaniu się w oczach osób, które odwiedzają Twój profil. Selfie pokazuje niedbałość, brak zaangażowania i chęć chodzenia na skróty - nie jest profesjonalne.
Jakość ma znaczenie. Większe niż Ci się wydaje. Ostre zdjęcie, które jest poprawnie oświetlone sprawi, że Twoja cera będzie wyglądać zdrowo, oczy będą widoczne a mimika czytelna. Kolory na zdjęciu powinny wiernie oddawać wygląd Twojej cery, włosów i oczu. Tylko to gwarantuje, że zdjęcie będzie mieć komercyjną wartość i skutecznie pełnić role narzędzia wizerunkowego. Ludzie zawsze dostrzegają jakość zdjęć, tylko rzadko mówią szczerze co naprawdę myślą na ich temat i tego jak postrzegają ludzi na tych zdjęciach przedstawionych - to po prostu nie wypada.
Ubierz się schludnie i odpowiednio. Ubranie powinno być wygodne, dobrze dopasowane i podobnie jak tło - nie powinno odwracać uwagi od Twojej twarzy. Ubierz się w to, co nosisz na co dzień. Nie ubieraj się zbyt formalnie, jeśli nie jest to dla Ciebie naturalne - będziesz czuć się niekomfortowo i nienaturalnie, a to źle wpłynie na ogólny wygląd.
Zdjęcie profilowe to Twoja wizytówka, uścisk dłoni na powitanie. Jeśli będzie pewne i celne, to zrobi dobre pierwsze wrażenie - zbuduje Twój wizerunek.
Czy powyższe osiem punktów wyczerpuje temat? Oczywiście, że nie, to tylko bardzo ogólne fundamenty dobrego i skutecznego zdjęcia wizerunkowego.
Będąc fotografem headshotowym, zgłębiam od lat wszystkie najdrobniejsze aspekty związane ze zdjęciami wizerunkowymi i portretami biznesowymi. To moja specjalizacja i zapewniam, że mógłbym opowiadać o tym przez długi czas. A do każdego powyższego punktu - napisać oddzielny artykuł, co pewnie i tak kiedyś zrobię.
Teraz chcę Ci tylko pomóc wstępnie określić, czy obecne zdjęcie, z którego korzystasz jest wystarczające i na co powinieneś zwrócić uwagę planując jego aktualizację.
Oczywiście najlepszym wyjściem jest skorzystać z pomocy mojej, lub innego fotografa należącego do grona Headshot Crew - to gwarantuje, że zdjęcia będą najwyższej jakości. Nie tylko pod kątem technicznym, ale przede wszystkim pod kątem psychologii kognitywnej i sprawdzonego systemu, którego wynikiem będą świetne zdjęcia.
Cytując Petera Hurleya - "Gdybyśmy mogli robić to lepiej, robilibyśmy to."
Nazywam się Jakub Strumiłło, jestem fotografem portretowym z własnym studiem w Poznaniu. Wyspecjalizowałem się w fotografii headshot. Od 2022 roku należę do grona międzynarodowych ekspertów o statusie wspólnika w Peter Hurley's Headshot Crew. Nie tylko pomagam klientom wyglądać świetnie na zdjęciach, ale też uczę kolejnych fotografów robić lepsze headshoty.
Comments